Бальтасар Грасіан "Герой"

Бальтасар Грасіан. Герой

Завершив редагування свого перекладу книги Бальтасара Грасіана “Герой” (Baltasar Gracián. El Héroe) – іспанського психологічного трактату 17 ст. про розвиток політичної особистості.
Сам переклад було зроблено в 2015-2017 роках та лише зараз дійшли руки наново передивитися редактуру та опублікувати. До цього я вже публікував словник філософської лексики Бальтасара Грасіана.

“Герой” вперше був опублікований в 1637 році, а тепер доступний на моєму сайті.

Книга містить перший український переклад раннього твору іспанського мислителя Бальтасара Грасіана. Автор у вишуканій літературній формі розглядає різноманітні вміння, які потрібні висоорганізованій політичній фігурі – герою. Не кожен може ним стати, але якщо прикласти зусиль, то все можливо. На численних історичних прикладах Грасіан показує, як сформувати кожне вміння та як дотримуватися їх застосування в житті.
Книга розрахована на всіх тих, хто цікавиться психологією особистості, лідерством та політичною владою.

Про автора:

Бальтасар Грасіан-і-Моралес (8 січня 1601, Бельмонте-де-Грасіан, Арагон — 6 грудня 1658, Тарасона, Арагон) — іспанський письменник, мислитель, філософ та теоретик літератури, єзуїт. Один з найпримітніших представників літератури бароко та консептизму. Автор «Критикона» та «Кишенькового оракула». Підписував свої твори псевдонімами «Лоренсо Грасіан, Інфансон», «Грасіан де Моралес» тощо.

Початок літературної творчості Грасіана відноситься до 1636 року, коли він переїхав до Уэски — один з культурних центрів Арагона, де отримав посаду проповідника й сповідника місцевої єзуїтської колегії. Вже через рік, 1637 року виходить його перший значний твір, моральний трактат «Герой», який з цікавістю зустріли в Іспанії та в Європі. В Іспанії «Герой» був тричі перевиданий ще за життя Грасіана (1639, 1640 та 1646 pоки). 1645 року з’явився французький переклад «Героя», а 1652 року — англійський.

Це твір, в якому Грасіан малює ідеал великої людини, вчить долати перешкоди, що стоять на життєвому шляху, вчить, як піднятися і досягти слави та безсмертя. Книга складається з двадцяти невеликих глав, в кожній з яких автор характеризує одну з необхідних для цього якостей: самовладання, віру в свою долю, піднесений дух, щедрість, доброчесність і т.д. Герой повинен володіти не тільки мужністю, але й розсудливістю. Грасіан радить бути обережним, вміти приховувати свої думки і наміри і, навпаки, дізнаватися думки та наміри інших. Знати самого себе й інших – значить звільнитися від хибних уявлень та ілюзій і діяти. До того ж герой повинен втілювати вишуканий смак та універсальну культуру.

Мислення Грасіана парадоксальне, воно виходить із напруженого узгодження антиномічних уявлень. Його етичний ідеал (“Герой”, “Політик”) – особистість, яка створила сама себе, наділена такими якостями, як скритність, проникливість, розсудливість і здатність до “мімікрії”. Всі ці якості об’єднуються під загальним поняттям: Розсудливість або Розважність. Воно дає Герою можливість протистояти всім примхам Фортуни.

Твори Бальтасара Грасіана:

  • «Герой» (El héroe, 1637)
  • «Політик дон Фернандо Католик» (El político don Fernando el Católico, 1640)
  • «Мистецтво винахідливості, трактат про дотепність» (Arte de ingenio, tratado de la agudeza, 1642)
  • «Розважний» (El Discreto, 1646)
  • «Реляція про допомогу Леріди» (Relación del Socorro de Lérida, 1646)
  • «Зручний оракул та мистецтво розсудливості» (Oráculo manual y arte de prudencia, 1647; фр. «Homme de cour» (Придворний))
  • «Дотепність та мистецтво винахідливості» (Agudeza y arte de ingenio, 1648)
  • «Критикон»: (El Criticón, 1651—1657; Частина I — 1651; Частина II — 1653; Частина III — 1657).
  • «Місце у престола, де зібрані різноманітні думи, [потрібні до і після] причастя» (El Comulgatorio, 1655) — єдиний твір, підписаний справжнім ім’ям.
  • Інші твори — листи, прологи та апробації в книгах, реляції, вірші, некрологи тощо.

Бальтасар Грасіан включений до “Каталогу авторитетів мови”, виданого Іспанською Королівською Академією.

KUPRIENKO