Демещук А. В. Релігійна ситуація в сучасній Україні

Демещук А. В. Релігійна ситуація в сучасній Україні

історичний факультет КНУ імені Тараса Шевченка

Рубрика: сучасне суспільне життя України

 

Релігійна ситуація в сучасній Україні

Багато хто думає, що в нашій країні є тільки православні, католики, мусульмани й іудеї, а також «сектанти». Дехто трохи глибше знається в даному питанні.  Дехто взагалі заплутався у цьому церковному плюралізмі, що дозволений нашою Конституцією. Так чи інакше, а я хотів би висловити перед ліцейським читачем результати своїх виключно аматорських досліджень про релігійну ситуацію в Україні. Мета цієї статті – допомогти пересічній людині нормально розібратись у всіляких конфесіях, церквах та «патріархатах». Скажу відразу, сам я – православний християнин УПЦ МП, але не маю на меті паплюжити ідеї інших конфесій. Хоча і виступаю проти надмірного плюралізму у цій сфері. Матеріал даної статті викладений у формі класифікації церков та коментарів про них.
Отже, почнемо із православних церков:
1. Українська Православна Церква Московського патріархату (УПЦ МП) – основна, найбільша за розміром, кількістю храмів та парафій церква в Україні; офіційно визнана світовим православ’ям та перебуває з ним у євхаристійному спілкуванні; канонічна відносно РПЦ МП та маю досить широку автономію.
Очолює – Митрополит Володимир.
2. Українська Православна Церква Київського патріархату (УПЦ КП) – друга за розміром релігійна громада України; світовим православ’ям не визнається; утворена шляхом розколу у 1993 році; до останнього часу була у жорсткій конфронтації з Московським патріархатом, який вважає її «розкольницькою», але в жовтні цього року вже створено дві дипломатичні групи від обох патріархатів для ефективної та плідної дискусії про ліквідацію розколу, УПЦ МП та УПЦ КП стануть основою Української Помісної Православної Церкви. Очолює УПЦ КП  Патріарх Філарет.
3. Українська Автокефальна Православна Церква (УАПЦ) – «національна» українська церква, утворена ще в 1919 році в УНР Володимиром Липківським, який був племінником Симона Петлюри; ніким не визнана;  невелика кількість прихожан.
Очолює митрополит Мефодій.
4. Українська Автокефальна Православна Церква Канонічна (УАПЦ-К) – дуже маловідома релігійна структура (абсолютно окрема від УАПЦ  Липківського), яка заявляє про своє правонаступництво Православної церкви Київської Русі, але веде канонічний родовід від Польської Православної Церкви, яка дала їй автономію у 1920 році.
Нині очолює патріарх Мойсей. Для дуже допитливих даю посилання на сайт цієї церкви – http://www.soborna.org/ , там дуже багато цікавих речей.
5. Українська Автокефальна Православна Церква (оновлена) – надзвичайно мала релігійна організація у Харківській області, яка взагалі відмежувалась від усіх інших православних церков.
6. Старообрядницькі релігійні общини – існують на Поділлі та на Одещині; старообрядники повністю зберегли староруське православ’я, їх можна назвати істинно віруючими християнами.

Також існує низка інших маловідомих відгалужень православ’я в Україні, але вони нічого суттєвого собою не представляють і нараховують всього по кілька сотень вірних парафіян.

Церкви, підпорядковані Ватикану:
1. Українська греко-католицька церква (УГКЦ) – церква утворена внаслідок Берестейської унії (1596), як результат компромісу між частиною українських православних єпископів та Папи Римського; УГКЦ зберігає взагалом східний обряд, але визнає певні догми католицької церкви та підлягає юрисдикції Ватикану; у свій час УГКЦ зіграла важливу роль у національному відродженні Західної України; найвідомішим предстоятелем цієї церкви був Андрій Шептицький.
2. Українська римо-католицька церква (УРКЦ) – «офіційний представник» канонічного католицизму в Україні, структурно входить до Польської католицької церкви; адміністративно ділиться на 7 дієцезій (католицькі церковні адміністративні одиниці).

Протестантських та харизматичних церков в Україні дуже велика кількість, вони, в основному, мають дуже схожі ідеї ( заперечення православних та католицьких церковних пишностей, ікон, обрядів, у деяких церков – навіть хреста, віра в Бога виключно за Біблією),а їх аналіз потребує окремої статті, тому зазначу основні:
1. Українська Лютеранська Церква – класичні лютерани.
2. Українська Менонітська Церква – заснована на поч. 20 ст. німецькими колоністами на Півдні України.
3. Церква Християн Віри Євангельської-п’ятидесятників – одна з найбільших в Україні протестантських церков.
4. Церква Євангельських Християн-баптистів – в цілому, дуже схожа на п’ятидесятницьку.
5. Церква Адвентистів сьомого дня – проповідує кінець світу та «друге пришестя Христа».
6. Харизматичні церкви – їх прихожани вірять в «дари Духа Святого», тобто завдяки молитвам отримують від Святого Духа різні оригінальні знання, здійснюють чудеса та здобувають таланти.
Цей список протестантських церков ще можна продовжувати…

Іслам – в Україні цю релігію сповідують здебільшого національні меншини (як-от кавказці), хоча, за статистикою, останнім часом у нашій країні все більше і більше людей приймають іслам.
Іудаїзм – в Україні існую кілька справді потужних єврейських релігійних та національних об’єднань, які добре фінансуються та мають глибоке історичне коріння. До Другої світової війни євреї становили ледь не 40% населення Західної України.
Буддизм, індуїзм – існують осередки цих релігій в Україні з поатку 90-их років 20 століття.
Язичництво – останнім часом стрімко поширюється в державі, в основному, серед націоналістичної молоді, яка вважає християнство чужою для України релігією.
Основні напрямки: рідновірство, ведичне православ’я (традиціоналізм).
Також в Україні діють напівлегальні секти та об’єднання окультистів, що мають органічних зв’язок із неформальними молодіжними угрупуваннями, субкультурами.
Особливо небезпечною є нині секта «Свідки Єгови».
Якщо представники цієї організації будуть до вас чіплятися, «женіть їх поганою мітлою» від свого дому та родини.
Отже, як ми бачимо, релігійна ситуація в Україні є дуже строкатою, і треба кожному знайти свій правильний шлях у цій «релігійній каші» та не потрапити у пастку.
Дуже важливою є проблема серйозних розколів у християнстві.
Як на мене, першим етапом у порозумінні християн буде об’єднання усіх православних під егідою Єдиної Української Помісної Православної Церкви. УПЦ Київського та Московського патріархатів  почали буквально два тижні тому таку дискусію.
Отож нехай допоможе їх Господь у цій благій справі!

 

Анатолій Демещук (с)

KUPRIENKO