Галерея “Ательє Карась”. Художня виставка «НОВА УКРАЇНСЬКА МОВА» 22 січня – 6 лютого 2008 р.

художня виставка
«НОВА УКРАЇНСЬКА МОВА»
відео, об’єкт
22 січня – 6 лютого 2008 р.
Відкриття
у вівторок 22 січня о 19:00
куратори
група Р.Е.П.
художники
група Р.Е.П.
група «Psia Krew»
Анатолій Бєлов
Станіслав Волязловський
Алевтина Кахідзе
Галерея “Ательє Карась”
Київ 01025 Андріївський узвіз 22-а 2-ий поверх
Виставка працює: 10:00 – 18:00 щоденно
т/ф + 38 044 2386531, 4250247
office[эт]artportal.org.ua www.artportal.org.ua/karas

НОВА УКРАЇНСЬКА МОВА
Роботу авторів, представлених на виставці «Нова українська мова» вирізняє комунікативна спрямованість. Ці молоді українські художники тяжіють до нових, ближчих стосунків з реальним, вони розуміють етичне як зміст, а естетичне як засіб, їх творчість – реалізм у найбільш конкретному значенні цього слова. Мова мистецтва для них, – це інструмент комунікації, а не самоідентифікації: йдеться не про те, чи це «язык», чи «мова», «сучасне мистецтво» або «contemporary art», але про те, що художник має сказати.
Темою різних художніх висловлень, діалог яких формує виставку, стає безпосереднє повсякденне оточення авторів. Це мистецтво «українське», але в сенсі не етнічному, а саме локальному. «Тут і зараз» української сучасності стає в ньому предметом універсальної комунікації.
Іноді художник бере документальні свідоцтва, вирізані зі звичного оточення фрагменти реальності та переміщує їх в інший, нехарактерний контекст, докорінно змінюючи їх «нормальне» сприйняття, як у відеороботі групи «Р.Е.П.» «Р.Е.П. кореспондент. Академія», фотоархіві відомих графіті невідомого київського божевільного, зібраному групою «Psia Krew», малюнку Станіслава Волязловського «Козак Мамай», або у відео Анатолія Бєлова «Місія». А іноді художник принципово полишає зовнішню позицію по відношенню до предмету зображення, і тоді мистецтво проростає у життя, а відстань між твором та фактом особистої біографії максимально скорочується, як це відбувається в роботі Алевтини Кахідзе «Контракт» та відео С. Волязловського «Мама».
Відеоробота «Р.Е.П. кореспондент. Академія» була створена групою «Р.Е.П.» (за допомоги Лесі Заяць) спеціально для перформансу «Презентація Київської академії мистецтв у Віденській академії мистецтв», що відбувся у Відні навесні 2006го року. Відео складається з низки інтерв’ю представників офіційного мистецтва – репрезентативних звернень до західної аудиторії. Попри початковий шоковий ефект, який викликало у публіки пряме співставлення західноєвропейської (їх власної) та пострадянської систем художньої освіти та культурних контекстів взагалі, ця робота реалізувала важливішу функцію – вона надала голос в міжнародному культурному просторі тому сегментові української культури та суспільного життя, який не репрезентує себе інтернаціонально та існує лише завдяки власній ізольованості.
«Козак Мамай» Станіслава Волязловського поєднує старовинний український фольклор з сучасною народною культурою, акцентуючи дистанцію між нею та «народницьким» присмаком культурного офіціозу. У відео «Мама» цього ж автора особиста біографія художника розглянута крізь призму естетики його власного напрямку «шансон-арту».
Відео «Місія» Анатолія Бєлова – це шматок дійсності, вирваний зі зв’язків причини та наслідку. «Праця, що облагороджує», стає тут безсенсовним ритуалом, який може тривати нескінченно.
«Іван» – це фотоархів, зібраний групою художників графіті «Psia Krew», які крім власної вуличної творчості, документує «стихійні графіті» – голоси маргіналів, ідіотичні вияви саморобних міфологій: “Бог – президент!” і т.п.
У «Контракті» Алевтина Кахідзе продовжує розвиток свого «Найбільш комерційного проекту», у якому вона, малюючи різноманітні об’єкти споживання, прирівнює ціну зображення до ціни зображеного. На цей раз Алевтина укладає угоду зі своїм чоловіком, згідно якої при розлученні вони матимуть розділити між собою навпіл спільну ціну цілком реальної власності чоловіка та намальованих «скарбів» художниці
Виставка «Нова українська мова» організована групою «Р.Е.П.» у межах кураторської програми для молодих художників «Штаб» на базі Центру Сучасного Мистецтва при Національному Університеті «Києво-Могилянська Академія». Серія виставок програми «Штаб» розпочалася «Проектом спільнот» у ЦСМ при НаУКМА, який згодом був показаний у польській галереї «Арсенал» у Бялостоку, у лютому відкриється виставка у міському середовищі «Спільний простір», підтримана фондом «Ейдос», а в квітні – виставка «Транзит» у Арт-центрі Павла Гудімова «Я Галерея».

KUPRIENKO